MENÜ
  • 4. Türkiye Sommelier Yarışması Sonuçlandı

4. Türkiye Sommelier Yarışması Sonuçlandı

4. Türkiye Sommelier Yarismasi ve Ödül Töreni 5 Haziran’da MSA'da yapıldı.

07 Haz 2012

Sommelier’liğin turizm sektöründeki önemini vurgulamanın yanı sıra; genç yetenekleri desteklemek ve sektöre kazandırmak amacıyla düzenlenen 4. Türkiye Sommelier Yarışması, 5 Haziran’da Mutfak Sanatları Akademisi’nde (MSA) yapıldı. Jürinin değerlendirmesi sonucunda birinciliği Serdar Balkay kazanırken Görkem Öztürk ikinci, Selen Gözen ise üçüncü oldu. Birinci olan Serdar Balkay, Güney Afrika’da düzenlenecek uluslar arası sommelier yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek.

Turizm sektöründe sommelier’liğin önemini vurgulamak ve bu mesleği daha yakından tanıtmak için düzenlenen 4. Türkiye Sommelier Yarışması; Chaine des Rotisseurs ve Türkiye Sommelier Derneği birlikte, Wines of Turkey (WOT) Platformu ana sponsorluğunda organize ediyor. Bu sene dördüncüsü gerçekleşen yarışmada; sommelier’lerin hem teorik bilgisini hem de servis yetenekleri sınandı.

Aynı gün içerisinde tamamlanan yarışma, sabah erken saatlerde yapılan yazılı sınav ile başladı. Sınav sonrası kör tadım ve mülakat aşamalarına alınan yarışmacılar, tecrübe ve teknik bilgilerini sergilediler. Bu üç aşamanın değerlendirmeleri sonucunda üç yarışmacı finale yükseldi. Öğleden sonra halka açık gerçekleştirilen final bölümünde finalistler teker teker yarıştılar. Tüm bölümlerin tamamlanmasının ardından Kaya Demirer (TURYİD Başkanı), Mohamed Hammam (Chaine Des Rotisseurs Türkiye Başkanı), Niso Adato (Chaine des Rotisseurs Yönetim Kurulu Üyesi), Ayça Budak (Kayra Wine Center – Egitim Müdürü), Oğul Türkkan (Türkiye Sommelier Derneği Başkan Yardımcısı) ve Taner Öğütoğlu (Wines of Turkey Başkanı) ve İsa Bal’dan (Londra’da bulunan 3 Michelin yıldızlı Fat Duck restoranın sommelier’si ve 2008 Avrupa Sommelier Yarışması birincisi) oluşan jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda birinciliği Serdar Balkay kazanırken Görkem Öztürk ikinci, Selen Gözen de üçüncü oldu.

Birinciliğe layık görülen Serdar Balkay, Türkiye’yi temsil etmek üzere Chaine des Rotisseurs’ün Güney Afrika, Cape Town’da organize ettiği uluslararası sommelier yarışmasına katılmaya hak kazandı. Balkay, ayrıca WOT Platformunun İzmir’de ev sahipliği yapacağı dünyanın en prestijli şarap konferansları arasında yer alan Digital Wine Communications Konferansına da (EWBC 2012) katılabilecek. İkinci olan Görkem Öztürk ve üçüncü olan Selen Gözen ise San Pellegrino’nun desteği ile İtalya’da bir gurme toplantıya katılma ve ADCO’nun desteğiyle de Avrupa’da bir şarap üreticisini ziyaret etme fırsatını yakaladı.