MENÜ
  • Afiyet Olsun Çocuklar

Afiyet Olsun Çocuklar

Üç temel gereksinimi vardır çocuklarımızın: Beslenme, hareket, huzur ve şefkat. Bu üç temel faktörden beslenme ve arkasındaki mutfak sevgisi çok önemlidir. Çünkü ilk öğrenme ilk lokmayla başlar.

18 Nis 2020


Zeynep Kalkınç

Geleneksel tatlar, Türk mutfağının ürün ve lezzet konusundaki zenginliği, iyi yemek ve iyi malzeme bileşiminin önemi, hep dilimizde. Peki, çocuklarımız bu önemli konunun neresinde? Onları yarınlara hazırlayan temel mutfak eğitimini alıyorlar mı? Ne yediklerini biliyorlar mı? Bu konuda aileler çocuklarına yeterli özeni gösteriyor mu?

Üç temel gereksinimi vardır çocuklarımızın: Beslenme, hareket, huzur ve şefkat. Hareket enerjisini beslenme yoluyla alırlar. Çocuklar, doğaları gereği meraklıdırlar. Yeni şeyleri denemek isterler. Elbette yeme-içme konusu başta gelir meraklı arayışlarında. Kokular, renkler, tatlar hep ilgilerini çeker. Mutfak aslında çocuğun gelişimini en verimli şekilde yaşayacağı bir alan. Beş duyunun farkındalığını doğrudan hissedeceği yer. Yemekte kullanılan malzemenin özelliğini öğrenen çocuk, yarının bilinçli tüketicisi de olacaktır.

Yurt dışında yeme-içmeyle ilgili çocuklara yönelik çok fazla yayın seçeneği var. Ülkemizde de bu anlamda TV programları, yemek kitapları, birbirinden keyifli ve öğretici atölyeler ve eğlenceli aktiviteler giderek daha fazla talep görmeye başladı.

Yemek atölyeleri yapan okullar

Ülkemizde çocuklara yemek atölyesi eğitimi veren birçok okul var. Ben bu konuda öne çıkan iki merkezden bahsetmek istiyorum: Mutfak Sanatları Akademisi (MSA) ile EKS Mutfak.

MSA’nın Yönetici Direktörü Sitare Baras aslında mutfak bilgisinin bugünlerde ne kadar önemli olduğunu anlatıyor: “Gıda ve yemek pişirme bilgisi, yetişmekte olan bir insan için matematik ve fen bilgisi kadar temel bir ihtiyaç ve donanım. Dünyanın neresine gidersek gidelim, yaşamı devam ettirebilmek için sahip olmamız gereken bilgilerin başında geliyor. Bunun kuvvetli bir örneğini şimdi, Covid-19 sürecinde evlerimizde geçirmek zorunda kaldığımız zaman gördük, anladık. Kendi ekmeğimizi evde yapmak önceliğimiz oldu. Sağlıklı beslenme ihtiyacıyla doğru sebze-meyve seçmek ve pişirmek çok önemli hale geldi.”
Baras, “Hayalimiz; malzeme tanıyan, sezonsallığı bilen, etiket okuyabilen, kendi yemeğini seçip hazırlayabilen, doğru pişirmeyi öğrenmiş, her an mutfağa girebilecek pratik özgüvene sahip çocuklar, gençler yetiştirmek” diyerek bugüne kadar düzenledikleri atölyelerle bunu amaçladıklarını söylüyor.

MSA 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle saat 10.00’da MSA Eğitmen Şefleri @msaistanbul Instagram hesabından canlı yayınlarda çocuklara yönelik yemek atölyesi düzenliyor.

Milliyet - 18.04.2020