MENÜ
  • Chaine Des Rotisseurs Ulusal Genç Aşçılar Yarışması'nın 16.'sı MSA'da Gerçekleşti

Chaine Des Rotisseurs Ulusal Genç Aşçılar Yarışması'nın 16.'sı MSA'da Gerçekleşti

Chaîne Des Rotisseurs Ulusal Genç Asçilar Yarismasi'nin 16.’si MSA'da gerçeklestirildi.

07 Haz 2012

Genç aşçılara, beceri ve yaratıcılıklarını uluslararası arenada sergileme fırsatı sunan, Chaîne Des Rotisseurs Ulusal Genç Aşçılar Yarışması'nın 16.’sı, 4 Mayıs 2012 tarihinde Mutfak Sanatları Akademisi (MSA)’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

1977 yılından bu yana genç aşçıları teşvik etmek ve mutfak sanatları konusunda elde ettikleri deneyimleri, Chaîne Des Rotisseurs Derneği’nin geleneklerine uygun olarak rekabet ortamında paylaşmalarına olanak sunan Genç Aşçılar Yarışması; mekan olarak bu sene, dünyanın önde gelen mutfaklarına profesyonel şef adayları yetiştiren Türkiye’nin lider profesyonel aşçılık okulu, MSA’yı tercih etti.

Genç şeflere destek olmak amacıyla yola çıkan ve gençlere kendilerini geliştirme imkânı sağlayan yarışma; Chaîne üyelerinin bulunduğu diğer ülkelerde de gerçekleştiriliyor. Türkiye genelinden 27 yaşını doldurmamış toplam 15 adayın katıldığı yarışmada hünerlerini ortaya koyan aşçıların tümü, Chaîne Derneği üyesi kurumlarda görev alıyor ve kurumlar özellikle en başarılı genç yeteneklerini bu yarışmaya yönlendiriyorlar.

Aşçılar 4 Mayıs sabahı erkenden MSA’ da buluşarak ilk olarak kendilerine sunulan malzemelerle birer menü oluşturdular. Menülerin jüriye tesliminin ardından 15 aday MSA’nın profesyonel mutfaklarında başlangıç, ana yemek ve tatlıdan oluşan 3’er tabak hazırladılar. Yarışma kuralları gereğince sadece gözetmenlerle yarışmacıların bulunduğu ve seyirciye kapalı mutfaklardan 15’er dakika arayla çıkan yemekler jüri önüne çıkarıldı. Tabaklar, jüri tarafından öncelikle zamanlama, sunum ve besleyici unsurlardan oluşması gibi kriterlerle değerlendirilerek, son aşama olarak da tadımlar yapıldı.

Chaîne Des Rotisseurs Türkiye Başkanı Mohamed Hammam tarafından ödülleri sunulan yarışmada birinci olan Four Seasons Sultanahmet aşçısı Ferhat Sezer, Eylül ayında Berlin'de gerçekleştirilecek dünya şampiyonasına katılma hakkı kazandı.