MENÜ
  • MSA Mezunlarından Unsuz, Şekersiz Ama Lezzetli Seçenekler

MSA Mezunlarından Unsuz, Şekersiz Ama Lezzetli Seçenekler

Glütensiz beslenme sadece glüten hassasiyeti olanlar değil sağlıklı beslenmek isteyenler için de son yıllarda oldukça popüler oldu.

11 Nis 2017
MSA Mezunlarından Unsuz, Şekersiz Ama Lezzetli Seçenekler

Breakfast Dergisi Nisan 2017

Eğer glüten hassasiyetiniz varsa ya da sadece sağlıklı beslenmek istiyorsanız, ille de lezzetten ödün vermek soranda değilsiniz. No: 70 Bakery'de glütensiz ve unsuz tatlı tuzlu atıştırmalıkların yanı sıra kurabiye ve poğaçalar, kuru meyvelerden yapılan tatlılar ve sağlıklı kahvaltı seçenekleri var. Ayrıca çiğ beslenme tutkunları ve veganlar da unutulmamış…


Glütensiz beslenme sadece glüten hassasiyeti olanlar değil sağlıklı beslenmek isteyenler için de son yıllarda oldukça popüler oldu. Menülerinde glütensiz ürünlere yer veren mekânların sayısı gün geçtikçe artmaya başladı. No: 70 Bakery de onlardan biri. Teşvikiye'den Topağacı'na inerken, 70 numaralı apartmanın bahçe katında yer alan minik ve şirin bir mekân. Açılalı henüz altı ay olmuş ama şimdiden kendi müdavimlerini yaratmış. Pastacılık ve aşçılık eğitimi alan iki arkadaş, Melike Kerpiç ve Neslihan Kazancıgil'in açtığı No: 70 Bakery'de glütensiz ve unsuz sağlıklı tatlı-tuzlu atıştırmalıklar, ekşi mayalı ekmekler, sandviçler, tostlar, ev yapımı granolalar, kurabiyeler, poğaçalar ve kahvaltı seçenekleri var. Vegan ve raw beslenenler için de doğru adres. Mekânın iki ortağından biri olan Melike Kerpiç, mahalle kafesi konseptinden hoşlandıklarını söylüyor. İki ortak, ayrıca davetlere catering hizmeti de veriyor.


- Böyle bir mekân açmak nereden aklınıza geldi?


Ortağım Neslihan da ben de aşçıyız, Mutfak Sanatları Akademisi'nden mezunuz. Ben pasta ve ekmekçilik bölümünü bitirdim, Neslihan da aşçılık bölümünü. Çeşitli yerlerde çalıştıktan sonra kendi yerimizi açmaya karar verdik. Bu bölgeyi çok sevdiğimiz için de Topağacı'nı tercih ettik. Buradaki sakin mahalle havası çok hoşumuza gitti.


- Mutfak bolümü, kafenin oturma alanlarından daha büyük, özellikle mi tercih ettiniz?

Evet, oturma alanımız fazla değil, mutfağımız daha büyük. Bahçede de bir küçük masamız var. Kendimize biraz torpil geçtik sanırım, rahat bir çalışma alanı oluşturduk. Şimdi bahçeyi düzenliyoruz, daha geniş bir oturma alanımız olacak.


- No: 70 Bakery'nin menüsünde neler var?


Ağırlıklı olarak unsuz ve şekersiz, sağlıklı ürünler hazırlıyoruz. Ayrıca vegan ve raw ürünler de var. Ekmeklerimizi kendimiz yapıyoruz; ekşi mayalı, glütensiz ekmekler. Özellikle ekşi mayalı, yedi tahıllı ve yüzde 100 tam buğday unundan yaptığımız ekmek çok talep görüyor. Sandviç ve tost ekmeklerimizi de kendimiz yapıyoruz. Glütensiz ekmekler de var. Kahvaltı menümüzde serpme kahvaltı, fit tabağı, No: 70 kahvaltı gibi seçeneklerimiz ve yumurta çeşitlerimiz mevcut.


- Ağırlıklı olarak glütensiz beslenmek isteyenler mi geliyor size?


Glütensiz beslenmeyi sadece glüten hassasiyeti nedeniyle değil, daha sağlıklı beslenmek isteyenler de tercih ediyor. Tatlı ve atıştırmalıklarımızı ağırlıklı olarak glütensiz hazırlıyoruz. Tatlıların çoğunda şeker yerine kuru meyve, meyve püresi, bal ve hurma kullanıyoruz. Şeker kullanmak istemeyenler de tercih ediyor.


- Müdavimler oluşmaya başladı mı?


Mahalleli geldikçe gelmeye devam ediyor. Bu da hoşumuza gidiyor açıkçası. Ekmeklerini, misafirlerine ikramlıklarını bizden alıyorlar. Sipariş üzerine özel unsuz ve şekersiz pastalar, vegan pastalar yapıyoruz. Davetlere catering hizmetleri veriyoruz. Dışarıda anlaşmalı olduğumuz birkaç restoran var, onlara da ürünlerimizi veriyoruz. Özellikle ekşi mayalı ekmeklerimizi.


- İçecek çeşitleriniz neler?


Menümüzde içecek olarak çaylar ağırlıkta. Kahve olarak sadece filtre kahvemiz var. Kahvelerimiz haftalık, taze olarak yurtdışından geliyor. Matcha çayı, beyaz çay, mate çayı, ıhlamur, adaçayı gibi bitki çaylarımız ve bir de tabii demleme çayımız var.


No: 70 Bakery çalışma saatleri: Salı günleri kapalı olan mekân, hafta içi sabah 08:30'dan akşam 20:00'ye, hafta sonları ise sabah 09:30'dan akşam 20:00'ye kadar açık


Adres: No: 70 Bakery Ihlamur Nişantaşı Yolu Sokak No. 70
Teşvikiye/ İstanbul


Tel: 0212 224 0 0 01