MENÜ
  • Uluslararası yemek konferansı YEDİ’nin akşam yemeği operasyonu MSA’lılara Emanet

Uluslararası yemek konferansı YEDİ’nin akşam yemeği operasyonu MSA’lılara Emanet

Uluslararası yemek konferansı YEDİ’nin akşam yemeği operasyonu MSA’lılara Emanet

09 Mar 2020


2017 yılında ‘‘Extinction / Yok Olma’’ teması ile katılımcılarına farkındalık, etkileşim, ilham ve harekete geçirme gibi konularda yepyeni deneyimlerin kapısını aralayan YEDİ; 2019 yılının Eylül ayında yine "Transformation/Dönüşüm" temasıyla toplumsal projelere, çevreye yönelik gündeme ve gelecek nesli yakından ilgilendiren konulara ışık tuttu.

Sabah kahvaltısından başlayarak tüm mutfak operasyonuna destek olan MSA ekibi, öğle yemeğinde LIFE projesi üyelerinin geleneksel tarifleri ile İstanbul’un önde gelen şefleri ile birlikte hazırladığı yenilikçi yemeklerin tüm mutfak operasyonunda yer aldı. Şeflerle birlikte mutfağa girerek hazırlık, pişirme ve ikram aşamalarına dahil olan öğrenciler, farklı deneyimler de kazanma şansı buldu.

“Meyhane” konsepti ile düzenlenen akşam yemeğinde de farklı restoranlar tarafından hazırlanan geleneksel menülere aynı şekilde  MSA’da İleri Seviye Profesyonel Aşçılık ve Profesyonel Pasta-Ekmekçilik eğitimlerini sürdüren öğrencilerimiz, eğitmen şefleri eşliğinde Meyhane Pilavı, Roka Salatası, Atom gibi lezzetleri büyük bir özenle misafirler için hazırlayarak eşsiz bir servis sundular.