PROFESYONEL EĞİTİMLER

Profesyonel Bitki Bazlı Temel Mutfak Eğitimi

Haberdar Et
Profesyonel Bitki Bazlı Temel Mutfak Eğitimi

Yaş Aralığı

Yaş Aralığı
18-49

Eğitim Süresi

Eğitim Süresi
10 Gün (Hafta İçi Sabah)

Eğitim Ücreti

Eğitim Ücreti
12.000 TL

En Yakın Eğitim Dönemleri

Yeni dönem bilgisi daha sonra açıklanacaktır.

Eğitim Programı Hakkında

"Profesyonel Bitki Bazlı Temel Mutfak Eğitimi" nedir?

Yeşil yapraklı sebzelerden, aromatik otlara; baharat uyumlarından bakliyatlara ve tahıllara hamur işleri dahil olmak üzere bitki bazlı hazırlanabilecek ve dönüştürülebilecek reçetelerin yanı sıra; farklı ülkelerin bitkisel temelli özel yemeklerine dair uzmanlık edineceğiniz  bir mutfak eğitimidir.

Bitki Bazlı Beslenme Nedir? Neden Mutfak Eğitimini Almalıyım?

Vegan ve vejetaryen beslenme ile sıklıkla karıştırılan bitki bazlı beslenme; hayvansal besinleri ve işlenmiş gıdaları en aza indirirken, meyveler, sebzeler, kurubaklagiller, tam tahıllar, yağlı tohumlar, mantar ve baharatların tüketimine ağırlıkla yer veren bir beslenme biçimidir.

İklim değiştikçe ve nüfus arttıkça, bitki bazlı beslenmenin daha büyük gruplarca tercih edileceği öngörülmekte. Giderek daha fazla insan, hayvansal gıda tüketimini azaltıp, diyetlerini çeşitli nedenlerle değiştiriyor. Özellikle ekonomik açıdan gelişmiş ülkelerde, giderek artan sayıda insan, bitki bazlı gıdalara geçiyor. Yakın zamanda pek çok restoranın, gıda markalarının ve hatta evde yemek yapmayı tercih eden mutfakseverin bu konuda seçeneklerini artırmak isteyeceğini gösteren pek çok araştırma mevcut.

Bu eğitime katılarak bitki bazlı mutfak uygulamaları hakkında teorik bilgi ve pratik donanıma sahip olacak öğrenciler, bu mutfağın çok seçenekli ve ufuk açan dünyasını görecek, mesleki yaratıcılıklarını geliştirecekler.

Hem aşçı hem de pasta şefleri ve şef adaylarının dünyanın en hızlı yaygınlaşan beslenme şeklini öğrenip mutfağına dair kapsamlı bilgi edinip uzmanlaşması, profesyonel mutfaklarda günümüzün ve geleceğin ihtiyaçlarına uzmanlıkla yanıt verebilmelerini ve kariyerlerinde fark yaratmalarını sağlayacak.

Katılım Koşulları Nelerdir?

Bitki Bazlı Temel Mutfak eğitimine katılım gösteren öğrencilerin eğitim süresi boyunca hijyen kurallarına uygun bir şekilde şef ceketleri ve önlükleri ile derse giriş yapmaları gerekmektedir.

Sektör profesyonelleri eğitim sırasında kendi şef ceket ve önlükleri ile derse katılım sağlayacaktır. Eğitime katılım için sektör profesyonellerinden en az 1 yıllık SGK dökümü veya gastronomi alanında alınmış bir diploma istenmektedir.

MSA mezunları eğitimde kullandıkları MSA üniformalarını kullanacaktır. Tüm profesyonel eğitim ve sınıf kuralları bu eğitim süresince de geçerli olacaktır.


Neler öğreneceğim?

Profesyonel mutfak kariyerine tam donanımlı bir şekilde hazır olmanızı sağlayacak ders başlıkları teorik ve pratik olmak üzere iki bölümdür.

Tahıllar ve Bakliyatlar - Aquafaba

Sebzeler ve Meyveler

Pastacılık ve Fırıncılık ürünleri

Peynircilik

Ekmekler ve hamur işleri

Ezmeler ve kuruyemişler

Mantarlar

Soslar

Alternatifler reçeteler ve Reçete dönüştürme

Ürün tedariği

Aromalar ve Tatlandırıcılar/Baharatlar

Renk uyumu ve lezzet algısı

Beslenme çeşitleri

Bitki bazlı proteinler

Tahıllar ve Bakliyatlar - Aquafaba

Sebzeler ve Meyveler 

Pastacılık ve Fırıncılık ürünleri

Peynircilik

Ekmekler ve hamur işleri

Ezmeler ve kuruyemişler

Mantarlar

Soslar

Bu eğitim, minimum 8 öğrenci katılımı ile açılmaktadır.

Kayıt ve ödeme süreci ile ilgili oi@msa.com.tr adresine mail atılarak isim yazdırılması, daha sonra muhasebe departmanına ödeme yapılması gerekmektedir. Bu adımlar tamamlandıktan sonra eğitim için kaydınız kesinleşir.


Başarı Hikayeleri

MSA ile tanışmış, bu deneyimi yaşamış mezunların kendi ağzından hikayelerine yakından göz atın

Neden MSA’yı tercih etmeliyim?

Keşfet