SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Damlıca Çiftliği Kompost Projesi

MSA olarak, geleceğe dair sürdürülebilir adımlar atmayı misyon edinen Cook ve toprağı zenginleştirme yolu olarak kompost yapmayı seçen Damlıca Çiftliği ile beraber sektöre örnek olacak bir projeye imza attık.

Meyve ve sebze atıkları başta olmak üzere birçok organik atığın doğal yollarla ayrıştırılarak gübreye dönüştürülmesi anlamına gelen kompostun profesyonel mutfaklarda uygulanabilirliğini kanıtlamak istedik. MSA'nın Restoranı'nın mutfağında doğru yöntemlerle ayrıştırılan organik gıda atıklarını, Cook tarafından üretilen gübrelenebilir çöp poşetleri ile haftanın iki günü kompost üretimi yapan Damlıca Çiftliği'ne ulaştırdık.

Dönüşen ve gübre olarak doğaya kazandırılan bu atıklar sayesinde Damlıca Çiftliği'nde yetiştirilen gıdalar, yeniden MSA'nın Restoranı'nın mutfağında nefis tabaklara dönüştü. Böylece gida zincirinde minimum atık prensibi tamamlanmış oldu.

Bu sayede MSA'nın Restoranı'nda okuldaki profesyonel eğitimlerine devam eden öğrencilerimiz, eğitmen şefleri önderliğinde kompost için doğru yöntemlerle organik atıkları ayrıştırmayı öğrendiler. Biz şeflerin dünyaya ve topluma duydukları sorumluluk bilincini de omuzlarında taşıyan rol modeller olması gerektiğine inanıyoruz. Bu sebeple MSA'daki eğitimlerinin her aşamasında kendi alanlarındaki sürdürülebilirlik adımlarıyla tanışmalarını çok önemsiyoruz.