SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Gıda Bilgisi Temel Eğitimdir

Gıdaya saygı ancak bilgi ile mümkün. Tezgahta gördüğü sebze ve meyveyi tanımayan, kokusunu bilmeyen bir nesil gıdayı koruyamaz.

Gıdayı tanımak yani mevsimselliği takip edebilmek, yerel gıda farkındalığına sahip olmak, tüketilen yemeğin içeriğini merak etmek ve etiket okumak, iyi gıdayı seçebilmeyi beraberinde getirir. Çocukların evde ailelerinden gördükleri beslenme sisteminin yanı sıra, aslında evden daha çok vakit geçirdikleri okullarında bu konunun aktarılmasının çok önemli olduğuna inanıyoruz.

Bu bakış açısıyla "Gıda bilgisi temel eğitimdir" diyerek bir proje geliştirdik. Nihai hedefimiz ilköğretim hayat bilgisi dersinin ilk maddesi olarak "gıda bilgisi" nin eğitim müfredatına girmesini sağlamak.

Çocuklar ve Gençler İçin Mutfak Eğitimleri

Bir eğitim kurumu olarak, çocukların mutfakla ilişkisine dair sorumluluk hissediyoruz. MSA olarak kurulduğumuz günden bu yana 5- 18 yaş aralığındaki çocuklar ve gençlere özel tasarlanan mutfak eğitimleri sunuyoruz. Birbirinden farklı içeriklerdeki bu programlar, çocuklar ve gençlerin gida bilgisi temelinde farkındalık edinmelerine ve mutfak becerilerini geliştirerek özgüven sahibi olmalarını sağlıyor.

Küçük Gurme - Gıda Koruyucuları

Atık oluşumunu önlemek ve var olan atıkları en yüksek çevresel, sosyal ve ekonomik fayda ile döngüsel ekonomiye kazandırmak için teknoloji tabanlı bütünsel çözümler geliştiren sosyal girişim Fazla ile "Küçük Gurme - Gıda Koruyucuları" workshop'ları düzenliyoruz. Bu workshop'ta 5-9 yaş aralığındaki çocuklar gıdayı yakından tanıyor, tüm malzemelerin değerlendirildiği bir menü hazırlayarak mutfak becerisi ediniyor ve saklama koşullarına dair temel bilgi ediniyorlar. Bu proje aynı zamanda gidanın en yüksek verimle değerlendirilmesi, adil gida sistemlerinin kurulması ve bu konuya duyarlı nesiller yetiştirilmesine katkı yapmamızı sağlıyor.

MEV Sarıyer Okulları Mutfak Workshop'ları

Bir pilot proje olarak MEV Sarıyer Okulları'ndan ilkokul çağındaki 4 farklı grup, MSA eğitmen şefleri ile bir araya geldi. "Kahvaltımı hazırlıyorum, beslenme çantam, dengeli tabağım" başlıklı workshop'lara katılarak mutfak pratiği yapıp, kendi yemeklerini hazırladılar. Daha geniş bir kapsam ile hayata geçirmek üzere çalışıyoruz.

Fide Okulları - Temel Gıda Bilgisi ve Mutfak Eğitimi Programı

MSA olarak Fide Okulları öğrencileri için özel olarak hazırladığımız "Temel Gıda Bilgisi ve Mutfak Eğitimi" programını 2022 itibariyle hayata geçirdik. Öğrenciler bir dönem boyunca, her hafta 1 gün MSA'ya gelerek onlar için tasarlanan özel bir mutfak programına dahil oluyorlar. MSA eğitmen şefleri eşliğinde her hafta farklı bir temanın altında çeşitli yemekler hazırlamayı öğreniyorlar.

Gidanı Koru Sofrana Sahip Çık

Tarım Bakanlığı'nın BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile gerçekleştirdiği "Gidanı Koru Sofrana Sahip Çık" projesi kapsamında, ilkokul çağındaki öğrenciler MSA eğitmen şefleriyle bir araya gelerek gıda ve mutfak konusunda bilgi edindiler. Bu etkinlikte atıksız sofra temasına uygun tarifler de MSA şefleri ile uygulandı.